Skip to main content

Allan L. Agerholm indtræder som nyt bestyrelsesmedlem i Fonden MESSE C

Messe C

Allan L. Agerholm indtræder som nyt bestyrelsesmedlem i Fonden MESSE C
Danmarks tredje største messecenter MESSE C henter kendt brancheprofil til bestyrelsen. Allan L. Agerholm blev den 28. november valgt ind i Fonden MESSE C’s bestyrelse, og skal fremover være med til at styrke den videre udvikling af messecentret. Allan L. Agerholm er et kendt ansigt i branchen og kommer med gedigen erfaring fra en lang række ledende poster; bl.a. som administrerende direktør for BellaGroup, bestyrelsesformand i VisitDenmark og hos Parken Sport & Entertainment. Med hans mangeårige erfaring og faglige kompetencer, ser bestyrelsen hos Fonden MESSE C ham som et stort aktiv i arbejdet med at sikre messecentrets fortsatte vækst og udvikling.

Nyt bestyrelsesmedlem skal styrke det faglige niveau hos Fonden MESSE C 
Bestyrelsesformand i Fonden MESSE C Tim E. Halvorsen, der siden 2022 har været en del af bestyrelsen, er mere end tilfreds med tiltrædelsen af fondens nye bestyrelsesmedlem. 

Tim E. Halvorsen, bestyrelsesformand Fonden MESSE C, udtaler:

- Jeg og den øvrige bestyrelse hos Fonden MESSE C er meget tilfredse og glade for, at Allan L. Agerholm har takket ja til at blive en del af vores bestyrelse. Vi har i dag en dygtig og kompetent bestyrelse, men vi har også i længere tid manglet en person med brancheerfaring. Med Allans tilkomst til bestyrelsen har vi netop fået en person, der har gedigen erfaring fra messe- og eventbranchen, hvilket vi er overbeviste om vil styrke vores indsigt og forståelse for vores arbejde med at videreudvikle MESSE C. Allan har desuden mange års erfaring fra ledende stillinger i hotelbranchen, hvilket også vil være af stor betydning i forbindelse med vores planer om at få etableret et nyt hotel ved MESSE C. Jeg er overbevist om, at vi med Allan som en del af bestyrelsen, nu har fået den helt rette profil, der kan være med til hjælpe os videre på den vækst- og udviklingsrejse, som vi er i fuld gang med. Og på vegne af bestyrelsen ønsker jeg ham varmt velkommen, og ser meget frem til vores kommende samarbejde.

Allan L. Agerholm ser frem til sin nye rolle som bestyrelsesmedlem hos Fonden MESSE C
Med sine mange års erfaring og virke i branchen, glæder Allan L. Agerholm sig til at bidrage med sin viden og kompetencer i forbindelse med sin indtrædelse som bestyrelsesmedlem i Fonden MESSE C.

Allan L. Agerholm, nyt bestyrelsesmedlem i Fonden MESSE C, udtaler:
- Jeg har igennem hele min karriere brændt for hotel,- messe- og eventbranchen, og jeg ser meget frem til at kunne bidrage med min erfaring, viden og ekspertise med at drive netop denne type virksomhed. Der ligger mange spændende opgaver i pipeline for MESSE C, ikke mindst nyopførelsen af et evt. kommende hotel, som jeg er sikker på ville kunne blive et stort og positivt tilskud for forretningen og for Fredericia by. Jeg glæder mig til at komme i gang med arbejdet og til sammen med den øvrige bestyrelse at være med til at sikre en fortsat positiv udvikling af MESSE C.

Læs mere om MESSE C på www.messec.dk

For yderligere information og spørgsmål, kontakt venligst:
Tim Erling Halvorsen, bestyrelsesformand, Fonden MESSE C  
Tel.: +45 29 13 44 88 / Mail: teh@kildedalby.dk

Allan L. Agerholm, bestyrelsesmedlem, Fonden MESSE C
Tel.: +45 50 60 44 00 / Mail: allan@linneberg-agerholm.com

Grete Højgaard, adm. direktør, MESSE C 
Tel.: +45 75 92 25 66 / Mail: gh@messec.dk

Fakta Allan L. Agerholm
Allan L. Agerholm har en diplomuddannelse i strategier og globale forretningsmiljøer fra Haas Business School ved University of California samt en MBA fra University of North London.

Han har mange års erfaring med ledelse og udvikling af messe-, konference- og kongrescentre samt hoteller og stadions. Han har ligeledes stor erfaring med M&A (køb og salg af virksomheder) samt ejendomsinvesteringer, strategiudvikling og turn arounds.

Øvrige ledelseshverv:
Direktør EfB Elite A/S
Bestyrelsesmedlem Charlottehaven Hotel
Bestyrelsesmedlem Sport Event Danmark